МузПростір

У світі занадто багато зла, і тому я не маю права марнувати жодного дня,--стверджував Боб Марлі, якому доля відвела на все про все 36 років життя. Сьогодні батькові регі виповнилося 65.

Я посвящаю эту песню ушедшим слишком рано (с) 5'nizzа   

 

У 16 провінційний ямайський підліток створив свою музичну групу--таку ж, як сотні до нього і сотні після. Щоправда, вже за 10 років Bob Marley and The Wailers стали визнаними лідерами регі, підкорюючи США та Європу. Марлі став символом епохи, прикладом боротьби за так звану свободу і вірності своїм принципам.

 

Растафаріанство, про яке більшість сьогоднішніх європейців дізналися через хіти Марлі, вбачає основною ідеєю боротьбу проти Вавилону--прагматичної цивілізації білих завойовників і вірить у чорношкірого месію, котрий має прийти і повернути етнічних африканців на їхній континент, додому, а саме--в Ефіопію. Растамани курили марихуану, демонструючи цим неповагу до постулатів білого світу і декларуючи свободу, водночас все одно не маючи можливості бути вільними від традицій--своїх, растаманських. Так, одним із головних правил растамана є недоторканість людсьго тіла--звідси і дреди, звідси і неприйняття операцій. Коли у 1977р. у Марлі виявили злоякісну меланому на пальці ноги, він відмовився від ампутації, мовляв, раста не допускає, щоб людину розбирали на частини. Це коштувало музикантові життя.

 

Сьогодні у Марлі--натовпи шанувальників, кожен другий не-гопнік хоча б колись носив дреди і не розлучається з фєнєчкою кольорів прапору Ефіопії. Обличчя Боба стало брендовим і його можна купити у будь-якій сувенірній лавочці у різних країнах світу, а фраза  One love із однойменного хіта--не гірший слоган,ніж Nokia connecting people. Знуджені мажорним життям планокури наспівують One love і намагаються запевнити хоча б себе самих у тому, що і вони за щось чи проти чогось борються.

 

У могилу Бобу Марлі покладено гітару «Gibson Les Paul», футбольний м'яч, згорток маріхуани, Біблію і перстень,із яким співак не розлучався ніколи (подарунок сина ефіопського імператора Рас Тафари). Бобу Марлі вдалося зачарувати Вавілон своїми регійними мотивами. Але чи ж вдалося його перемогти?..