МузПростір

Віденський філармонічний оркестр відкликав нагороди, вручені музикантам-нацистам у роки правління націонал-соціалістичної партії, повідомляє Reuters.

Оркестр прийняв це рішення на щорічних загальних зборах у жовтні 2013 року, але публічно про нього було оголошено лише зараз.

 

Члени оркестру одноголосно проголосували за те, щоб позбавити шістьох високопоставлених нацистів почесних кілець та золотих медалей імені Ніколаї, створених на честь засновника оркестру Отто Ніколаї.

 

Серед музикантів, чиї нагороди були відкликані, - Бальдур фон Ширах, губернатор Відня від 1940 до 1945 року, який назвав здійснену ним депортацію десятків тисяч євреїв з австрійської столиці “внеском у європейську культуру”, а пізніше був засуджений до 20 років ув'язнення за злочини проти людяності.

 

Також нагород позбавили Артура Зейсса-Інкварта, члена кабінету міністрів Гітлера, на Нюрнберзькому процесі засудженого до смертної кари; Фрідріха Райнера, нацистського губернатора Зальцбурга та Карінтії; одного з лідерів СС Альберта Рейттера; мера Відня від 1943 до 1945 року Ханнса Блашке та Рудольфа Топфера, який керував залізничним сполученням Третього рейху.

 

Також представники філармонії заявили, що в їхньому розпорядженні є свідчення того, що золоту медаль імені Отто Ніколаї планували вручити Адольфу Гітлеру.

 

Чи отримав її Гітлер, поки що невідомо, але, як заявили в оркестрі, якщо ця інформація підтвердиться, нагороду також відкличуть.

 

Дослідження, які історики почали проводити в архівах Віденського філармонічного оркестру у березні 2013 року, показали, що у 1942 році, через 4 роки після початку окупації Австрії гітлерівськими військами, приблизно половина музикантів філармонії вступила у НСДАП.

 

13 музикантів єврейського походження, у свою чергу, були звільнені з оркестру. П'ятеро з них померли у концентраційних таборах.

 

Віденський філармонічний оркестр був заснований у 1842 році. Його основним майданчиком є зала Товариства любителів музики в австрійській столиці. Золотої медалі Ніколаї у різний час удостоювалися диригенти Карл Шуріхт, Карл Бем, Леонард Бернстайн, Рікардо Мутті, які співпрацювали з оркестром, та інші.