МузПростір

Протягом грудня у найбільшому американському місті відбудуться цілих 3 події, присвячені Коляді. Їх організовує мистецька група «Яра», яка запросить українців та усіх інших цікавих нью-йоркців побачити старовинні гуцульські звичаї та пісні.

Деталі святкування повідомила Хвилі української музики режисер та засновниця «Яри» Вірляна Ткач.

У суботу 11 грудня в Українському музеї в Нью Йорка (222 East 6th St, New York (212) 228-0110) буде програма «Коляда та музика з Карпат». Колядники будуть співати коляди з Криворівні та Верховини. Також буде звучати гуцульська троїста музика, скрипаль Валерій Жмуд і бандурист Юліян Китастий зіграють церковні коляди. Початок – 19.00.

Особливою подією буде «12 страв/ Cвят Вечір» в Українському Інституті Америки (2 East 79th St, NY (212) 288-8660) - в п’ятницю 17 грудня о 8-й годині вечора. Центром уваги будуть колядники та нові інтерпретації Олесі Лев традиційних страв. Виступлять артисти та поети «Яри» та прозвучать зимові пісні із різних частин світу.

Театралізованим святкуванням коляди буде вистава «Зимове сонце» в неділю 26 грудня о 2:30 та 7:30 в театрі «Ла МаМа» (74 East 4th St, NY (212) 475-7710). У виставі виступлять колядниики Іван та Микола Зеленчуки, Микола Ілюк, Василь Тимчук та Остап Костюк. Виставу ставить Вірляна Ткач з мистцями Яри, виступають Аурелія Шренкер, Ева Салінас Примак, Юліян Китастий, Надія Тарнавська, Брандон Ванс, Кат Юв та прозвучать зимові пісні із різних частин світу.

Іван Зеленчук - “береза” партії колядників в Криворівні, а Микола його син та трембітар. Вони співпрацювали з мистцями Яри з 2003 року. Микола Ілюк, слрипаль та грає на дуді. Він керівник гурту “Гуцули” у Верховині та має свій музей інструментів та гуцульського побуту. Василь Тимчук грає на цимбалах та вчить дітей грати в школі у Верховині. Остап Костюк з космацького роду грає на флейтах, бубні та дуді. Він керівник ансамблю “Бай,” що виграв перше містце цього року на фестивалю у Верховині.

Наша довідка. Коляда - це старовинний дохристиянський зимовий ритуал, який став частиною Різдвяних свят і триває донині на Гуцульщині. Люди вірили, що весна не прийде і доброго врожаю не буде, якщо колядники не заколядують в кожній хаті. “Береза” вибирає коляду, що підходить та вставляє ім’я особи кому співає. Решта колядників співають лише приспів після кожної строфи, що підтверджує слова “берези”. Слова пісні набирають магічної сили: що висловлено, так і станеться.