Давайте поговоримо про черговий ПФ!

В неділю, 4 грудня 2011 року, в Міському Будинку Культури відгримів черговий раунд «пРОсКурів-фест»а (http://vkontakte.ru/event32171555). Так вже трапилось, що, як і майже рік тому, мені довелось на ньому побувати в якості судді (http://www.muzprostir.com.ua/blogs/olex/18334.html#axzz1gE48Uoyu). Спробую описати всю цю «вакханалію» місцевої музики. Одразу ж обмовлюсь, що сенс написання даної статті – порадити щось учасникам та, можливо, вказати на деякі слабкі та сильні сторони. Звичайно ж, я не є супер-мєга-музикантом і тому довіряти чи ні моїй думці – справа самих учасників.

Одразу хочу відмітити достатньо низький рівень організації фесту та більш високий рівень музикальних гуртів, що приймали участь в минулорічному заході. Також відрізнявся і сам формат події. На цей раз це вже був не просто концерт, а скоріше конкурс, адже гуртам давали можливість зіграти 3-4 пісні і могли зупинити в будь-який момент зі словами «дякуємо, наступні». Крім того, саудчеку взагалі не було – лише налаштування безпосередньо за кілька хвилин перед виступом. Висновок – майже як відбіркова «Червона Рута». Думаю, що всі, хто приймав там участь – зрозуміє мене. Отож нагадаю, минулорічний склад учасників:

 • Нічого Зайвого
 • Big Papas
 • Gidropunk
 • Тринавпіл
 • Pulse Up
 • Overhead

В цьому році гуртів було більше, а сам фестиваль тривав довше (за рахунок «рекламного блоку» від Щербанюка та привітання Міс-Хмельницький), але все по черзі…

Отож цьогорічними героями фесту стали:

 • Евакуація
 • OVERHEAD
 • Incident Inside
 • Gidropunk
 • Ротонда
 • Retiaz
 • Melissa
 • Находка Звука
 • Drawn Souls

Першими почали топтати сцену хлопці з молодого гурту «Евакуація». Особисто мені не сподобався виступ хлопців. Я не почув нічого оригінального, цікавого, або просто чогось, що б запам’яталось. Не можу не відмітити потужні драми – напевне, найсильнішої сторони гурту. Вокалу, як такого, не було, тому говорити про якесь змістове навантаження я не можу. Дуже сподобалось те, що вокаліст тримався на сцені дуже впевнено і дещо нахабно. Люблю, коли музикант зі сцени вказує своїм виглядом, що зараз дасть всім прос#ратись. На цьому сильні сторони гурту закінчились. Музика була досить одноманітна і примітивна, не нагружена ефектами, виступ дуже пісний і не змусив відірвати глядачів свої дупи зі стільців, спілкування з публікою взагалі не було.

 

Наступними вийшли під світло софітів гурт OVERHEAD (http://vkontakte.ru/club17452773). Вони вже старожили цього Фесту. Грають хлопці не перший день і в гурту є все для локальної популярності, якою вони і користуються в місті. За цей рік нічого не змінилось. Візуально гурт виглядає краще, гітаристи взяли в руки нормальні жирні Гібсачі і почали давати м’яса. А от найголовнішого (знову ж таки НА МІЙ ПОГЛЯД) так і не з’явилось. Мені здається, що будь-хто з причетних до Хмельницького андеграунду, може зараз перелічити зо 5-10 гуртів, які є стилістичними кавер-бендами Металліки. А тепер подумайте – скільки в нас в Україні тоді схожих гуртів?! ВАГОН І МАЛЕНЬКИЙ ВІЗОЧОК! Чому тоді я, як рядовий слухач, повинен слухати саме OVERHEAD, а не інший Металліко-гурт? Та й сама Метла долить успішно працює і випускає платівки. Словом, хлопці, ви - молодці: ви качаєте, за вами йде народ, в вас є своя цільова аудиторія, але в вас немає індивідуальності і оригінальності. Можливо варто щось змінити?!

 

over.jpg

А взагалі виступ пацанів дуже вдалий і для мене вони були одними з фаворитів. Особливо сподобалась «Not So Fast». Дуже рекомендую всім її прослухати – досить цікавий і качовий трек!

Рухаємось далі… Згодом на сцену вийшов гурт Incident Inside (http://vkontakte.ru/incident_inside_band). Сорі, хлопці, але нічого окрім харизматичного вокаліста і «цікавої» поведінки на сцені (та поза нею), я не відмічу. Ви поки що сируваті і вам треба сісти за написання та відточування матеріалу. А тоді ви «вистрілите» - це обов’язково станеться – просто не зупиняйтесь і продовжуйте. Як на мене, ви достатньо мейнстримові для радіо та достатньо неформальні для дівчаток (а саме вони купують диски та ходять на концерти). Гарне поєднання. Рухайтесь в тому ж напрямі і у вас є майбутнє.

Далі слухачі мали можливість спостерігати чергову спробу Gidropunkів (http://vkontakte.ru/thegidropunk) взути всіх. Особисто мені виступ гурту сподобався – зміни в складі пішли йому на користь. Наразі до складу гурту увійшов гітарист Валера «Стаф». По-перше він сам по собі досить сильний гітарюга, по-друге, його поведінка не достатньо яскрава, щоб затьмарити фронтмена, а по-третє його гра відмінно влився в стилістику гурту. Трошки не звично було чути Гідропанків без міді-клавіш (які були досить оригінальними), але зміни майже не було чути для звичайного пересічного слухача. Пан Мілютін був як завжди «німножка ні в сєбє». Чесно кажучи, коли я вперше побачив, як він себе поводить на сцені, то подумав, що в нього проблеми або з головою, або з координацією рухів. Потім в мене була можливість побачити це ще не один раз і я зрозумів, що це цікава фішка. Так, цей неадекват виглядає досить дивно, але його неможливо забути чи залишити без уваги. Згадайте навіть Лагутенко – він теж стрьомний і не завше зрозумілий. Але принаймні його знають якщо не всі, то МАЙЖЕ ВСІ. Ціль досягнуто! Ще під час виступу хлопців відбувся досить цікавий випадок – журі намагалось зупинити виступ гурту, але хлопці відмовились зупинятись і зіграли ще одну пісеньку. До речі, та пісня була дуже вдалою і може конкурувати з хітом гурту «Дымишь стволами стильно».

gidropunk2.jpg

До явного «мінуса» гурту віднесу відсутність руху і шоу на сцені та взагалі ніякого контакту з публікою.

Наступним учасником фесту була «Ротонда». Дуже шкода, але хлопці на фоні інших гуртів були взагалі повними аутсайдерами.

Далі продовжимо тему кавер-бендів. Думаю, що мало хто згадає такого ветерана, як Брюс Дікінсон. Але всі пам’ятають його гурт Iron Maiden. Так от, на сцену вийшов гурт Retiaz (http://vkontakte.ru/club12874977). А Мейден я згадав тому, що Ретіази саме їх і копіюють. Ну може додати трохи Кавердейла до манери поведінки фронтмена. Не знаю, як іншим суддям, а мені сподобалось. Все в пацанів є – впевнені драми, дві швидкі та мозкоріжучі гітари і вокал. Вокал – це взагалі окрема історія. Досить потужний і поставлений голос (я не чув жодної фальшивої ноти) звів з розуму майже кожного. Впевнений, що ЦЕЙ гурт запам’ятали всі. А тепер додам до меду трохи дьогтю: вокал дуже потужний і різкий, швидко набридає, пісні довгі і одноманітні, гітарні соло швидкі і дуууууже довгі (це вже вийшло з моди давним давно). Особисто я порадив би фронтмену гурту давати трошки менше «сексу» в поведінці, Кості (драмер гурту) – ставити трошки більше акцентів (Майк Портной тобі допоможе). А ще басіст був красава – гламурний, не трушний вигляд, спокійна і впевнена поведінка на сцені – виглядає зі сторони як зірка.

Загалом виступ дуже вдалий. Але знову ж таки повернусь до питання щодо цільової аудиторії. Якщо ви плануєте зробити ваш гурт самобутнім та заробляючим гроші, то змініть стилістику, адже порівнянь з Iron Maiden та Арією вам не уникнути. Але якщо вас влаштовує зашибати гроші в пабах нашої країни, то ви на вірному шляху.

retiaz.jpg

Після такого потужного рокового старту, на сцену вийшов молодий рокопопсовий гурт Melissa, які своїм виступом відкрили «дівочу секцію шоу» на пРОсКурові. Не знаю думки інших членів журі, але мені гурт сподобався дуже. Більше того, для мене вони стали фаворитами вечора. Молоді, мейнстримні, вміру комерційні, приємні на вигляд і поки що не занадто пафосні. Гурт дуже швидко викликає симпатію і щиру посмішку. Дуже сильний жіночий вокал, ненапряжні тексти, не перевантажена хай-гейновою гітарою музика без 3-хвилинних «запілів». Моя думка однозначна – ЦЕ 5. Дуже шкода, що виступ гурту перервали, начебто всім стало все зрозуміло. Особисто я прикайфував від виступу. Я б купив їх запис.

Після виступу «Меліси», вийшли гурт з чудернацько-філософською назвою «Находки Звуков». Хлопці і дівчина безперечно були на цьому фестивалі НАЙКРАЩІ. І музика, і вокал, і репертуар – все було настільки відшліфовано і блискуче, що стало одразу зрозуміло, хто в хаті головний. Гурт, звичайно, виграв, всі члени журі єдиноголосно проголосували за «НЗ». Музичка позитивна, слова прості і аполітичні, класичний попсовий склад гурту (драми, гітара, бас, фоно і вокал), з залом спілкуються, на сцені рухаються. Все просто відмінно! Голос вокалісти поставлений і дуже потужний, відчувається, що дівчина тримається розкуто, адже далеко не перший раз на сцені. Короче кажучи це вже РІВЕНЬ! Гурт зіграв дві різнопланові пісні. Дуже вдалою була сопливенька балада. Дуже емоційно і гарно. Після прохання журі заграти щось «не своє», гурт відіграв джазову версію «Sweet Dreams». Простіше кажучи – гурт порвав всіх!

А тепер трошки троллізму:

 1. В гурту немає майбутнього разом. Вокалістка може і стане відомою, якщо її вчасно помітять і витягнуть на рівень країни. А от у музикантів шансів немає.
 2. Дуже поганий виступ з точки зору візуальної картинки. Неохайний вигляд, як для виступу.
 3. Дуже хочу дізнатись в пана Щербанюка, чи є якісь критерії, за якими відбирають гурти на подібні фести? Адже професійні музиканти, як на мене, не повинні допускатись до участі в подібних конкурсах. Та і позиціювання Проскуров-Феста як саме РОК-ФЕСТИВАЛЮ не дозволяє участі такого гурту. Тоді як пояснити їх перемогу на дійстві, якщо до РОКу їм як до Києва рачки?

 

 

Закінчував вечір виступ гурту Drawn Souls. Цікавий молодий гурт з жіночим вокалом. Дуже потужний склад (барабани, бас, дві гітари, клавішні інструменти + вокал) дав жир і просто виніс всіх. Неймовірно жирний саунд і об’єм такий, що враження, ніби б’ють головою в цегляну стіну. Короче кажучи, все як я люблю і як повинен звучати справжній рок гурт. Всі учасники гурту були одягнені в чорний одяг, що стилістично дуже круто виглядало. Хоча я не є великим фанатом готики, але все було на досить високому рівні. Молодці!

В кінці виступу публіку потішили своїм виступом гурт «Бензопілін». Про них навіть нічого не писатиму. Хлопці, як завжди, на висоті. Відчувалось, що все дуже плотно і жирно, дуже зіграні та продумані до дрібниць.

 

П.С. Величезне «ФЕ» хочу сказати в бік організаторів. Дуже поганий звук, відсутність туалета, постійна реклама і (що особисто мене здивувало) присутність на фесті Міс Хмельницький. Пане Щербанюк, давайте не будемо наступного разу перетворювати концерт на дифілє або ПР-акцію під слоганом «купуйте шнури в нашого спонсора». Мені здається, що в Мьюзікленді і так періодично таряться всі музиканти міста і така тошнотворна реклама тільки відвертатиме людей.

П.П.С. Ще раз нагадую, що це лише моя думка і прошу не ображатись учасників, виступи яких я мав нахабність критикувати.