МузПростір

Кілька днів тому завершився фестиваль Республіка, що проходив в Кам’янці-Подільському та привернув увагу молоді зі всіх куточків України.

Протягом останніх років проведення музичних фестивалів стало для України чимось звичним та природнім. Важко уявити літо без Бандерштату, Заходу, Руриська, Країни Мрій, Тараса Бульби та ще десятку не менш цікавих та значимих подій для всіх, хто любить українську музику та безмежне спілкування з гарними людьми. Але фестиваль Республіка зайняв свою, окрему, нішу серед всіх фестів та надовго запам’ятається всім, хто там побував.

 

Перше, від чого захоплює подих – це місто, яке було обрано для проведення Республіки. Кам’янець-Подільський – це не просто ще одне невелике провінційне містечко, яких так багато в різних регіонах України. Це справжня казка, де хочеться жити і творити, мріяти і ніколи не падати з неба на землю… Старе місто з його неперевершеною архітектурою, широкими просторими вулицями, грандіозними мостами та фортецею зачаровує і змушує визнати, що не все ще у нашій країні зруйновано сучасними комунікаціями, рекламними щитами та дрібними кіосками. Є місця, в яких збережено ту особливу ауру, якою дихає минуле.

 

Протягом всіх фестивальних днів погода радувала теплом, і саме таким запам’ятається Кам’янець-Подільський всім гостям – яскраво сонячним, перенасиченим енергетикою старовини, творчості та натхнення, просторим і надзвичайно привітним тим теплом, що відчувається не лише фізично, але і духовно.

 

Саме для підтримки та розвитку міста було організовано фестиваль Республіка, який організатори позиціонують як антикомерційний, бо всі отримані кошти пішли на сплату оренди фортеці, апаратури, сцену, звук, харчування, готелі і т.д. Основна ідея фестивалю – привернення уваги громадськості до культурних проблем малих міст та всієї країни взагалі. Ще за кілька тижнів до початку фестивалю до міста приїхали райтери з різних країн, які розмальовували стіни будинків, прикрашаючи фасади незвичними абстракціями та ховаючи їх справжнє обдерте та знівечене «обличчя». Всього було розмальовано досить багато об’єктів, які вже сьогодні радують кам’янчан і гостей міста красою та оригінальністю.

 

Що стосується самого фестивалю, то він став справжньою грандіозною подією у сучасному музпросторі України. Протягом трьох днів можна було побачити виступи більш, ніж 30 гуртів, які приїхали з різних міст країни і не тільки. Такого розмаїття стилів, жанрів та настроїв неможливо уявити в одному місці одночасно. Спокійне реггі та вічний рок-н-ролл, фанк, інді, акустика та важкий метал, фолк та брит-поп – тут можна було почути все. Незважаючи на деякі проблеми зі звуком, виступи абсолютно всіх гуртів порадували професійністю та сильною енергетикою. Та й публіка була різнокольоровою і різноплановою, тому слухачів та шанувальників вистачило на всіх виконавців.

 

Особливою яскравістю та зацікавленістю з боку слухачів відзначилися виступи таких молодих команд, як ВорсТ , O.TORVALD, Фіолет, Безодня, Magic Dolls. Не розчарували, звісно, і добре відомі музиканти – пісні гуртів СКАЙ, The Вйо, Оркестр Че, ТПВГ, Мотор’ролла, Карна, Димна Суміш та інших, здавалося, співало все місто.

 

Не можна не відзначити малу сцену, яка відкрила нові імена та здивувала цікавими виступами. Незважаючи на те, що слухачів збиралося не так вже і багато, ті, хто прийшов, отримали незабутні емоції від виступів молодих, але дуже колоритних і перспективних команд. І хоча назвати музикантів гурту Zapaska молодими виконавцями можна досить умовно, їхній яскравий міні-концерт з віртуозним використанням безлічі музичних інструментів та прийомів, вартий уваги справжніх поціновувачів сучасної української музики. Те ж саме можна сказати і про київський гурт Karizza, який створив свій власний стиль під назвою poetronic, поєднавши сучасну музику та поезію.

 

Окрім музичних виступів, організатори запланували безліч культурних заходів. Не всі творчі задуми вдалося реалізувати, але і те, що мали змогу побачити та відчути учасники подій, багато важить. Протягом всіх трьох днів вдень працював хенд-мейд ярмарок, розмаїття та яскравість товарів якого здивували навіть місцевих жителів, які вже давно звикли до продажу сувенірної продукції та всіляких цікавих речей на території старого міста. Крім того, на території фортеці можна було постріляти з лука, скуштувати справжніх українських страв та поспілкуватися зі знайомими і незнайомими людьми у спокійній, доброзичливій атмосфері.

 

Вдень на території Вірменського дворика учасник харківського гурту Оркестр Че Михайло Кабанов проводив тренінги з акторської майстерності. Бажаючих взяти участь у цікавому заході майже не знайшлося, але коли тренінг було розпочато, люди почали збігатися та заважати. Розмови, вигуки, фотографування шукачів видовищ навряд чи добре впливають на змогу концентруватися та відволікатися від зовнішніх подразників, але учасникам тренінгу досить добре вдалося повністю абстрагуватися від всього і поступово публіка розійшлася, не заважаючи більше тим, хто, сидячи на невеликій галявині, намагався віднайти власну рівновагу та гармонію під керівництвом Кабанова.

 

Але там, де задіяні живі люди, завжди є місце для прорахунків, емоцій, казусів та проблем, тому не завжди все йшло спокійно та так, як було заплановано. В деякі моменти здавалося, що от-от натовп почне лізти на сцену та трощити все і всіх, під дією масової свідомості позбавившись усіх внутрішніх стопорів. І лише завдяки вправності ведучих вдавалося досить швидко розрядити обстановку та вирівняти масові настрої, рятуючи не лише сцену та апаратуру, але і перспективу проведення наступного фестивалю.

 

Яскравим та неочікуваним завершенням фестивалю став виступ харків’ян з гурту Оркестр Че, які не просто вдало і професійно виконали заплановану програму, але змогли вчасно зорієнтуватися в ситуації. Вийти на сцену з акустикою після важкого звуку та скандального завершення концерту Димної Суміші, виступати у неповному складі, змусити аудиторію після агресії та драйву швидко налаштуватися на спокійну мелодійну інтелектуальну музику – це справді до снаги далеко не всім музикантам. Хоча, в даному випадку не останню роль зіграли добра підготовка у сфері театрального мистецтва, вміння швидко заволодіти увагою натовпу, керувати настроєм. Ну, і, звичайно, музика, що надихає та змушує думати.

 

…Кам’янець-Подільський навряд чи бачив колись таку кількість неформалів та представників різних субкультур одночасно, які окупували все старе місто, сидячи у парках, кафе та просто на вулицях. Але то був добрий подив, бо разом з музикою та мистецтвом всі учасники фестивалю подарували Кам’янцю безліч посмішок, яскравих барв, позитиву та приємних спогадів, яких вистачить для того, щоб розмалювати не лише стіни будинків, але і кожен з тих дощових днів, що принесе з собою осінь…

 

Попри всі проблеми та негаразди, можна з впевненістю стверджувати, що антиманіфест Республіка вдався на славу, тому вересня наступного року всі учасники чекатимуть не з сумом через швидкоплинність літа, а з нетерпінням та радістю.